Wawrzynek Wilczełyko

Zabójcze piękno

Zachwycił mnie już rok temu, kiedy odkrywałam nieznany mi jeszcze las …🌸🌲 Tyle lat życia bez świadomości o takich pięknych dziełach natury. Tyle lat życia przechodziłam obok kwiatów, drzew, zwierząt w lesie w ogóle ich nie zauważając. Kiedy rośnie Twoja świadomość i kiedy zaczynasz rozumieć i odczuwać naturę, każda podróż do lasu jest fascynującą przygodą, zbieraniem zachwytów i małych radości. To tak jakby było się tam za każdym razem po raz pierwszy…

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Wiedziałam, że już gdzieś tam jest, chociaż nie wiedziałam jeszcze jakie upodobał sobie miejsca do rozkwitu. Pewnie na mnie nie czekał, ale gdyby wiedział ile ja czekałam na niego … Rozkwitł z pierwszym wejrzeniem cieplejszego słońca. W szaro-brązowym jeszcze uśpionym lesie, który dopiero miał wybuchnąć pełnią zieleni, jego kontrastowo-różowe, drobne kwiaty są jak zachwycający szafir czy szmaragd na alabastrowej skórze. Do tego cieszą jak pierwsza letnia kąpiel w rześkim jeziorze, lub pierwsze puszyste płatki śniegu na zimę. Są znakiem odrodzenia i nadziei na jeszcze lepsze przed nami. Konwaliowa woń jego kwiatów rozpieszcza jeszcze niezbudzone zmysły. Już zawsze będzie mi się przyjemnie kojarzyć z przedwiośniem, które tak subtelnie się rozgaszcza. W jego pięknie kryje się jednak niebezpieczeństwo. Aż trudno uwierzyć, że kilka jego owoców jest w stanie zabić człowieka.

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

🌸 Charakterystyka Wawrzynka Wilczełyko 🌸

Wawrzynek Wilczełyko to wczesny symbol wiosny. Krzew o wysokości 50-150 cm, o elastycznych, jasnoszarych pędach. Bardzo szybko zakwita, często jeszcze w lutym, kiedy leży śnieg. Jego piękne drobne, różowe kwiaty pojawiają się jeszcze przed pojawieniem się liści. Wyrastają bezpośrednio z łodygi tak, jak u drzewa kakaowego (zjawisko kaulifloriii). Drobne kwiaty tworzą gęsto skupione grupy, głównie w górnych częściach gałązek. Owoce Wawrzynka dojrzewają natomiast latem, w postaci intensywnie czerwonych jagód o średnicy ok. 1 cm. Wówczas liście wawrzynka są już lancetowate o długości do 8-10 cm i 1-2 cm szerokości, na krótkich ogonkach. Sporadycznie pojawiają się również odmiany wawrzynka o białych kwiatach i  wówczas żółtych owocach.

🌸 Gdzie spotkamy Wawrzynka? 🌸

Wawrzynka nie jest tak łatwo go spotkać. Lubi miejsca słabo zacienione, wysokie trawy, skraje lasów, gleby wilgotne i świeże, często blisko strumieni, kwaśne lub zasadowe szczególnie z wapiennym podłożem. Rośnie na niżu i w górach – w lasach regla dolnego i górnego, a nawet w kosodrzewinie (sosna górska). Szczególnie jednak w lasach mieszanych i liściastych. Jednak jest to roślina dość rzadka i trzeba mieć szczęście żeby go spotkać. Często możemy go spotkać w miejscach objętych ochroną rezerwatową, która chroni cenne zbiorowiska leśne właśnie m.in. z Wawrzynkiem 🙂 W dużych ilościach miałam okazję Wawrzynka spotkać m.in. w Rezerwacie przyrody Jeziorko Daisy oraz w Rezerwacie Wąwóz Myśliborski.

🌸 Piękno Wawrzynka może zwieść - jest TRUJĄCY! 🌸

Cała roślina jest bardzo silnie trująca. Zjedzenie 10-12 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet 1-2 owoce mogą być śmiertelne. Owoce i liście zawierają dwa trujące składniki: glikozyd dafninę i mezereinę. Ludzie nazywają Wawrzynka krzewem nędzy lub diabelskim krzewem. Jednak z wersji pochodzenia nazwy tego krzewu mówi, że nazwa ,,Wilcze Łyko” powstała z uwagi na fakt, że jeden łyk soku z 5-8 jagód tego krzewu jest w stanie zabić nawet wilka. Inna wersja mówi, że nazwa „wilczełyko” pochodzi od charakterystycznego dla tej rośliny nadzwyczaj mocnego i wytrzymałego na rozciąganie, elastycznego łyka. Jeszcze inna wersja mówi, że nazwa  wywodzi się  od właściwości kory – zawarta w niej trucizna po zetknięciu z ludzką skórą wywołuje obrzęki, pęcherze, owrzodzenia, a czasami nawet martwicę. Dawniej wykorzystywali to żebracy, by wzbudzić litość, a przez to otrzymywać większe datki.

Wawrzynek Wilczełyko
Owoce Wawrzynka, fot. Wikipedia

🌸 Znaczenie Wawrzynka w naturze 🌸

Jednocześnie jednak owoce Wawrzynka są pokarmem dla wielu ptaków. Zjadają je m.in. dzwoniec zwyczajny, jarząbek zwyczajny, grubodziób zwyczajny, piegża. Natomiast same kwiaty Wawrzynka bogate są w nektar i dostarczają wczesną wiosną pokarmu pszczołom oraz dziennym motylom.

🌸 Zastosowanie lecznicze Wawrzynka 🌸

Dawniej korę Wawrzynka wykorzystywano jako surowiec leczniczy do robienia maceratów oraz maści. Leczono nim łuszczycę, reumatyzm, stany zapalne mięśni, wrzody żołądka oraz nerwobóle, choroby weneryczne, słabe krążenie krwi, a niekiedy bardzo rozcieńczone wywary podawano przy przeziębieniu. Macerat ze świeżej kory, jak i sama świeża kora zastosowana na skórę i błony śluzowe działa drażniąco. Pobudza w ten sposób krążenie krwi w skórze i tkankach podskórnych, może nawet wywołać pokrzywkę. Środki takie poprzez wywołanie rumienia, a nawet pęcherzyków na skórze stosowane były do leczenia bodźcowego, polegającego na poprawieniu ukrwienia chorych tkanek, zmniejszeniu objawów bólowych i aktywacji procesów regeneracyjnych. Co ciekawe, dziś wiadomo, że Wawrzynek ma działanie przeciwbiałaczkowe.

🌸 Zagrożenia i ochrona Wawrzynka 🌸

W latach 1946–2014 gatunek był objęty w Polsce ochroną ścisłą, od 2014 roku podlega ochronie częściowej. Zagrożeniem dla Wawrzynka jest zbiór kwitnących roślin w celach dekoracyjnych oraz przesadzanie ich do ogródków. Gatunkowi zagraża także kurczenie się powierzchni lasów liściastych w wyniku działalności człowieka. Stanowiska Wawrzynka Wilczełyko chronione są w wielu polskich parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Pamiętajmy, że w Parkach Narodowych i Rezerwatach Przyrody nie zrywamy, ani nie niszczymy żadnych roślin i wędrujemy jedynie po wyznaczonych trasach!

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

🌸 Gdzie się wybrać, aby odnaleźć Wawrzynki? 🌸

Wiele Wawrzynków spotkałam na Pogórzu Wałbrzyskim w okolicy Rezerwatu Przyrody Jeziorko Daisy oraz w samym Rezerwacie. Podczas wiosennych spacerów najlepiej w marcu rozglądajcie się dookoła, szczególnie wokół strumieni, aby odnaleźć wzrokiem  różowe kwiaty Wawrzynka i koniecznie ostrożnie powąchajcie jak pachnie! 

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się po więcej przygód!

facebook

Instagram

Sudety, jakich nie znałeś. All Rights Reserved.